Історія
Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності
Черкаської області

Історія становлення системи підготовки осіб керівного складу і фахівців суб'єктів господарювання, які виконують обов'язки і питань цивільного захисту у Черкаській область бере початок з 1965 року, коли відповідно до Директиви начальника штабу ЦО СРСР № 015 від 6 січня 1965 року були у творенні 392 курси цивільної оборони Черкаської області.

Курси розпочали свою діяльність за адресою м. Черкаси, вул. Комсомольська, 120 та мали у своєму складі невеликий колектив працівників. Приміщення курсів загальною площею 285 кв.м включало в себе: 3 навчальні класи, викладацьку, склад навчального майна.

Обласним курсам цивільної оборони були підпорядковані курси Придніпровського, Соснівського районів міста Черкаси, Уманські та Смілянські міжрайонні курси. Обласні курси підпорядковувались об'єднаному штабу цивільної оборони Української РСР.

Першим начальником 392 курсів цивільної оборони Черкаської області наказом начальника цивільної оборони СРСР — заступника міністра оборони СРСР віл 03.01.65 р. за № 022161 був призначений майор Шастун Іван Денисович.

история центру

Становленню та розвитку системи навчання керівних кадрів у сфері цивільного захисту в області сприяли своєю працею співробітники курсів: начальники навчальної частини - Рева Георгій Ігнатович, Кондратов Анатолій Костянтинович, викладачі - Красних Федір Михайлович, Ганноха Петро Григорович, завідувач бібліотекою курсів - Беленихина Алевтина Василівна, кресляр – Сварківська Валентина Гаврилівна.

Викладацький склад курсів надавав допомогу штабам цивільної оборони суб’єктів господарювання з питань організації га проведення командно-штабних навчань і тренувань з цивільного захисту.

У 2002 році курси були переміщенні на нову навчальну базу за адресою: вул. 30 років Перемоги 26, яка за площею дозволила створити на ній сучасну навчальну методичну установу.

история центруНавчання на курсах проводилось шляхом зборів з відривом від виробництва. Збори проводились як безпосередньо на навчально-матеріальній базі курсів, так і з виїздом керівників занять до районів, міст та об'єктів господарської діяльності.
Викладацький склад курсів надавав допомогу штабам ЦО об’єктів народного господарства в організації та проведенні командно-штабних навчань і тренувань з ЦО.В місті Черкаси активно розвивалась хімічна, легка та машинобудівна промисловість. Керівництвом області приділялась велика увага навчанню керівного складу та фахівців підприємств, установ та організацій, населення, щодо поведінки і порядку дій у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій і подій. В кращу сторону відмічались підприємства: “Завод хімічних реактивів”, “Завод хімічного волокна”, “Фотоприлад”, “Ротор”, “Азот”, “Черкаська швейна фабрика” та інші, на яких система цивільної оборони була організована на високому рівні, а фахівці обласних курсів надавали їх керівництву в цьому велику допомогу.

У січні 2003 року курси цивільної оборони області набули статусу юридичної особи.

З підписанням Президентом України Указу від 27.01.2003 р. № 47 “ Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій ” протягом 2004 - 2005 років, за спільним рішенням Міністерства надзвичайних ситуацій України та обласних держадміністрацій, територіальні курси АР Крим і областей реорганізуються у навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності АР Крим і областей з включенням до їх складу навчальних пунктів ГУ (У) МНС в областях.

У 2005 році на базі курсів цивільної оборони Черкаської області наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 29.08.05 року за № 169 утворено Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Черкаської області

До складу Центру входять: обласні та міста Черкаси курси удосконалення керівних кадрів, навчальний пункт, Смілянські та Уманські міські курси III категорії

Засновниками Центру є Державна служба України з надзвичайних ситуації та Черкаська обласна державна адміністрація.

Організаційне та науково-методичне керівництво Центром здійснює Інститут державного управління у сфері цивільного захисту, який виконує функції головного навчально-методичного центру.

Центр у процесі виконання головних завдань взаємодіє з Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області та Департаментом з питань цивільного захисту та оборонної роботи обласної державної адміністрації

За період з 1970 р. по теперішній час курси ЦО Черкаської області, НМЦ ЦЗ та БЖД Черкаської області очолювали:

  • з 1970-1974рр. - заступник начальника штабу ЦО по бойовому керівництву - начальник курсів ЦО Черкаської області – підполковник Шабунін Володимир Михайлович;
  • з 1975-1982рр. - начальник 392 курсів ЦО Черкаської області - підполковник Кучкін Анатолій Олексійович;
  • з 1983-1988рр.- підполковник Мантуленко Володимир Іванович;
  • з 1988-1992рр. - підполковник Кожемякін Сергій Анатолійович;
  • з 1992-2012 рр. - полковник служби цивільного захисту Окладніков Іван Семенович;
  • з 2012 р. - по теперішній час - підполковник служби цивільного захисту Биков Олексій Сергійович
Кiлькiсть переглядiв: 266